date امروز : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ مصادف با 2020-Aug-08 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۷

توقف پروژه ویرایش ژن‌ها برای تولید ابر انسان

تحقیقات جنجالی دانشمند چینی تعلیق شد

یک دانشمند چینی چند روز پیش ادعا کرد که اولین نوزاد انسان را با دستکاری ژنتیکی به دنیا آورده است و این ادعا سیلی از مباحث، واکنش‌ها و اظهارنظرها را از سراسر دنیا به‌ دنبال داشت. اکنون گزارشها حاکی از اینست که دولت چین تحقیقات…

یک دانشمند چینی چند روز پیش ادعا کرد که اولین نوزاد انسان را با دستکاری ژنتیکی به دنیا آورده است و این ادعا سیلی از مباحث، واکنش‌ها و اظهارنظرها را از سراسر دنیا به‌ دنبال داشت. اکنون گزارشها حاکی از اینست که دولت چین تحقیقات وی را متوقف کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آسوشیتدپرس، جامعه علمی جهان و مردم سراسر دنیا در این هفته، هنگامی که “جیانکوی هه”(He Jiankui) ادعا کرد که اولین نوزادان دستکاری ژنتیکی شده جهان را به دنیا آورده است، در بهت فرو رفت.

“جیانکوی” می‌گوید با استفاده از روش ویرایش یا اصلاح ژن موسوم به “کریسپر کس۹”(CRISPR Cas9)، ژن یک جفت نوزاد دختر دوقلو به نام‌های “لولو”(Lulu) و “نانا”(Nana) را ویرایش کرده است تا آنها را نسبت به ویروس اچ‌آی‌وی(HIV) مقاوم‌تر کند.

این پزشک چینی پس از اینکه با استفاده از فناوری کریسپر و برداشتن ژن  “CCR5 gene”، اصلاحاتی در رحم به وجود آورد، موفق شد در اوایل این ماه، دو نوزاد دختر دوقلو به دنیا بیاورد. ژن “CCR” ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی)، عامل ایجاد عفونت ایدز را از بین برده و کاری می‌کند که بدن جنین در برابر این بیماری مصون باشد.

در سال ۲۰۱۵، دانشمندان دانشگاه علم و فناوری جنوب چین (SYSU) برای نخستین بار ژن‌های داخل رحم انسان را با کمک فناوری کریسپر اصلاح کردند و توانستند ژن‌های خاصی را با این روش که عملکرد یک قیچی ژنتیکی دقیق را داشت، خارج کنند.

“هه” در مصاحبه خود گفت: من مسئولیت بزرگی را در این زمینه احساس می‌کردم و قصد داشتم این آزمایش، نخستین نمونه مثال‌زدنی در نوع خود باشد.

این کار اما با واکنش‌های شدیدی مواجه شد، زیرا دانشمندان در سراسر جهان آن را غیر مسئولانه و غیراخلاقی نامیده‌اند. در حالی که دانشمندان تاکید می‌کنند که فناوری کریسپر هنوز به مرحله‌ای از پیشرفت نرسیده است که بتوان آن را روی جنین‌های انسان استفاده کرد، چرا که خطرات مرتبط با استفاده از این روش، به طور کامل شناخته شده نیست.

با این حال “هه” باز هم خبر از در راه بودن سومین نوزاد داده است.

در حال حاضر خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش کرده است که دولت چین تحقیقات وی را متوقف کرده است.

“ژو نانپینگ” معاون وزیر علوم و فناوری چین به رسانه‌ها گفته است که دولت با آنچه که “جیانکوی” انجام داده، مخالف است.

وی افزوده است که تحقیقات روی کارهای وی به زودی آغاز خواهد شد.

ژو گفته است کار این دانشمند، عبور از خط اخلاق و اصول اخلاقی است که توسط جامعه دانشگاهی انجام شده و شوکه کننده و غیرقابل قبول است.

“جیانکوی” این هفته در یک کنفرانس در هنگ کنگ سخنرانی کرد و اندکی از کاری را که در آزمایشش به آن پرداخته، توضیح داد.

“جیانکوی” و گروه پژوهشی وی در “دانشگاه علم و فناوری جنوب چین” (SUSTech)، از فناوری کریسپر برای حذف ژن CCR۵ استفاده کردند تا نوزادانی مقاوم در برابر ایدز به دنیا بیاورند.

دکتر “هه” در مصاحبه‌ای که در روز چهارشنبه داشت، از انجام این پروژه تحقیقاتی احساس غرور و افتخار کرده و گفت: من باور دارم که این آزمایش می‌تواند به خانواده‌ها و فرزندان کمک کند. من هم درد این گونه افراد را احساس می‌کنم و قصد دارم مسئولیت خود را در این باره انجام دهم.

در این آزمایش در مجموع ۸ زوج که تنها یکی از این زوج‌ها مبتلا به “ایدز” بودند، شرکت کردند.

چکیده این طرح پژوهشی نشان می‌دهد که زمان تعیین شده برای آزمایش، از هفت مارس سال ۲۰۱۷ تا هفت مارس سال ۲۰۱۹ است. در این آزمایش، زوج‌های ساکن چین که نیازهای مربوط به سلامتی آنها برطرف شده و مایل به انجام دادن لقاح مصنوعی هستند، شرکت دارند. هدف پژوهشگران از این آزمایش، به دنیا آوردن نوزادان سالم مقاوم در برابر ویروس ایدز و ارائه بینش‌های جدیدی برای از بین بردن بیماری‌های ژنتیکی در رحم انسان است.

جدول مربوط به این بررسی، آزمایش‌های ژنتیکی که تاکنون روی جنین‌های ۱۲، ۱۹ و ۲۴ هفته‌ای انجام شده نشان می‌دهد. البته هنوز مشخص نیست که آیا یکی از همین آزمایش‌ها به تولد این دختران دوقلو منجر شده یا خیر. والدین این نوزادان نیز مایل نیستند که نامشان فاش شود.

هه افزود: من باور دارم که این آزمایش می‌تواند به خانواده‌ها و فرزندان کمک کند. من هم درد این گونه افراد را احساس می‌کنم و قصد دارم مسئولیت خود را در این باره انجام دهم.

اما آسوشیتد پرس گزارش می‌دهد که وی از هنگ کنگ خارج شده است و یک نفر از سوی وی گفته است: من در چین، کشور خود خواهم ماند و با تمام تحقیقات مربوط به کارم همکاری می‌کنم. داده‌های خام و اولیه من برای اشخاص ثالث در دسترس خواهد بود.

وی هنوز مطالعه خود را منتشر نکرده و داده‌های خود را به اشتراک نگذاشته است. همین امر موجب نگرانی‌هایی در جامعه علمی دنیا شده است.

آنچه که او در کنفرانس هنگ کنگ به اشتراک گذاشت، موفقیت و ایمنی آزمایشش را در ذهن برخی زیر سوال برد، هر چند که تعیین اینکه چه اتفاقی در طول آزمایش وی افتاده واقعا سخت است.

کمیته برگزاری آن کنفرانس، بیانیه‌ای در مورد این موضوع منتشر کرده است و خواستار برگزاری یک انجمن برای این نوع تحقیق و تشویق گروه‌های علمی برای تدوین دستورالعمل‌هایی برای استفاده از آن شده است. همچنین تاکید کرده است که اعضای برگزاری این کنفرانس معتقدند که استفاده از روش ویرایش ژن‌ها هنوز در زمان کنونی خطرناک است.

در این بیانیه آمده است: ما در این کنفرانس، یک ادعای غیرمنتظره و عمیقا ناراحت کننده مبنی بر ویرایش ژن دو جنین انسان و به دنیا آوردن آنها شنیدیم. توصیه ما، راه‌اندازی یک ارزیابی مستقل برای بررسی این ادعا و تغییرات احتمالی است که در دی‌.ان‌.ای این نوزادان رخ داده است. حتی اگر این تغییرات تایید شده باشند، این کار، غیرمسئولانه و غیراخلاقی است و با استانداردهای بین‌المللی مطابقت ندارد. معایب این تحقیق شامل نشانه‌های پزشکی ناکافی، ضعف پروتکل طراحی شده مطالعه، عدم رعایت استانداردهای اخلاقی برای حفاظت از موضوع تحقیق و عدم شفافیت در توسعه، بررسی و اجرای روش‌های بالینی است.

استفاده از روش اصلاح ژن در انگلستان، آمریکا و بسیاری دیگر از نقاط جهان ممنوع است

0 0 vote
Article Rating
مطالب مرتبط

قرارگرفتن رشته‌های فنی مهندسی در سایه رشته پزشکی/تفاوتی…

یک رتبه برتر آزمون کارشناسی ارشد در خصوص جایگاه رشته‌های فنی مهندسی در ایران افزود:…


منتشر شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

زمان برگزاری آزمون دکتری ۹۸ دانشگاه ها /…

به گزارش پی اچ دی پرس، دکتر حسین توکلی در مورد زمان برگزاری آزمون دکتری…


منتشر شده در ۲۷ آبان ۱۳۹۷ 7 دیدگاه

سد مافیایی در برابر حذف غول آموزش عالی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کنکور که در ایران با عنوان…


منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

تأکید همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری بر…

سرپرست کمیته علمی سیزدهمین همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری، محوریت این همایش را تأکید…


منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

استیضاح وزیر علوم تقدیم هیات رئیسه مجلس شد

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از تحویل طرح استیضاح وزیر علوم به هیات…


منتشر شده در ۱۳ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

ثبت‌ نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری تخصصی پزشکی…

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی از تغییر زمان مرحله تکمیل ظرفیت چهل و پنجمین آزمون…


منتشر شده در ۰۵ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات…

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیات علمی سال ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی امروز…


منتشر شده در ۳۰ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

رشته‌های کهکشانی بقایای یک ابرنواختر

تلسکوپ فضایی "هابل" از باقی‌مانده یک ابرنواختر عکسی به ثبت رسانده است که پس از…


منتشر شده در ۱۲ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

اخبار پربازدید

     اخبار برگزیده
     جدیدترین خبرها

     طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی پرو پی اچ پی - 30 آبان 1397

     0
     Would love your thoughts, please comment.x
     ()
     x